Dyrekcja Główna

Temat: gdzie mieszkać gdzie studiować

A dokladnie na co idziesz?

jeszcze chciałbym podkreślić że będą to studia zaoczne w infy.
politechnika ( tak żeby poważnie się liczył za granicą dyplom )
specjalność potem
==============================================================

najlepsze uczelnie sa w wawie i krakowie najlepsze bo najwięcej wymagają
==============================================================

studia zaoczne to mozesz robic online i tylko na sejse przyjerzdzac HOWTO ?
==============================================================

Prace fizola dostajesz z dnia na dzien. W jakims konktretniejszym fachu trzeba troche pochodzic.
prace fizola to ja w białym zamierzam robić przez wakacje gdy jeszcze nie będę miał wyników matury żeby zarobić na te pierwsze miesiące i opłaty , a potem właśnie na studiach to jakąś ludzką bardziej pracę
++BTW tu w białym też wydaje się że prace fizola dostajesz z dnia na dzień a tu tak jedko pośrednictwo pracy odsyła do drugiego i dowiadujesz się że będziesz pracować 4zł/h , albo na stronie pisze że wymagane 18 lat a jak zajeżdżasz na miejsce to okazuje się że 20 lat , czy badania sanepid które robisz miesiąc ( no i miesiąc kaski mniej )
==============================================================
Źródło: osiol.com.pl/index.php?showtopic=18454Temat: Książeczka sanepidowska
Wiesz, u mnie tez w rodzinnym miescie gdzie robilam probki wysylaja gdzie indziej wiec przy okazji wizyty w Krakowie sobie to zalatwilam i tyle, jak sie chce da sie to zrobic w tydzien. Ksiazeczki sanepidowskie sa ujednolicone w calym kraju, a badania nie musisz robic we wlasnym miescie, wiec to ze dlugo sie robi ksiazeczke nie jest dla mnie argumentem zeby nie szukac jakiejs pracy, jak zalezy i sie chce to sie zrobi szybciej.
Źródło: antyforum.pl/viewtopic.php?t=4916


Temat: Badania potrzebne do odbycia praktyki
Jak w temacie.Jakie musimy mieć badania zrobione do odbycia praktyki? To ma być taka klasyczna książeczka sanepidowska,czyli kał + rtg + krew+ lekarz medycyny pracy? Czy trochę okrojone badania? I może ktoś robił w Krakowie i podzieli się wrażeniami czy da się to w miarę szybko załatwić
Źródło: farmacjacmuj.pl/viewtopic.php?t=2843


Temat: Aquapark - Fala
Gronkowiec na "Falę" nie przypłynął z miasta

wiol
2008-04-04, ostatnia aktualizacja 2008-04-04 16:48

Sanepid orzekł, że w rurach wodociągowych doprowadzających miejską wodę do aquaparku nie ma gronkowca. Zawęża się więc obszar poszukiwań bakterii.

Próbkę wody do badania pracownicy sanepidu pobrali z przyłączy doprowadzających wodę do aquaparku. Podejrzewano bowiem, że skoro gronkowiec pojawia się w nieckach wraz ze świeżo napuszczaną wodą, to musi "przychodzić" z zewnątrz. Wczoraj dostaliśmy wyniki: "Próbkobiorcy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi pobrali próbę wody z przyłącza doprowadzającego wodę do aquaparku. Obecności gronkowca koagulazododatniego w tej próbce nie stwierdzono" - napisał sanepid w komunikacie. Wiadomo, że winowajcy należy szukać w urządzeniach aquaparku.

Bakteria, który pojawiła się ostatnio w nieckach i która stała się sprawcą zamknięcia obiektu to gronkowiec koagulazododatni, czyli złocisty.

Nie jest to jakieś niezwykłe zjawisko. - Gronkowiec zdarza się na każdym basenie, w Łodzi w roku 2007 wystąpił 20 razy - informuje sanepid, który co dwa tygodnie kontroluje wodę w każdym łódzkim basenie.

Jak wygląda procedura badania wody? Próbki nie może zanieść do sanepidu pracownik pływalni, ani nie można jej zbadać "na miejscu". Próbkę pobierają zawsze przeszkoleni pracownicy inspekcji sanitarnej, a badaniu poddaje się je w laboratorium. - W przypadku stwierdzenia obecności tej bakterii w wodzie basenowej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi wydaje decyzję zamykającą basen w trybie natychmiastowym - dowiedzieliśmy się od inspektora sanitarnego.

Sprawdziliśmy, czy problem z gronkowcem mają też inne aquaparki w Polsce. Park Wodny w Krakowie to jeden ze starszych w kraju. Otwarto go osiem lat temu. - Takich przygód jak łódzki aquapark nigdy nie mieliśmy. Nigdy nie było zamkniętego aquaparku ani niecek basenowych z powodu gronkowca - zapewnia Monika Nowińska z krakowskiego Parku Wodnego.

Gronkowca nie było także w aquaparku w Zakopanem działającym już półtora roku. - Nie mieliśmy nigdy i obyśmy nigdy tego nie mieli - zaklina Grzegorz Samecki, dyrektor aquaparku w Zakopanem. Wrocławski aquapark jest mniej więcej rówieśnikiem łódzkiego. Gronkowca tam dotychczas nie odkryto. - Mamy system zabezpieczeń wody, zgodny z normami UE, które będą obowiązywać w Polsce dopiero w 2010 roku. Żaden gronkowiec tutaj nie przeżyje - zapewnia Joanna Kij z wrocławskiego aquaparku.

Łódzki aquapark jest cały czas zamknięty. Przez mijający tydzień na Fali trwała dezynfekcja. Oczyszczono niecki i filtry do wody. W weekend będą czynne sauny i część wellness, ale w poniedziałek i wtorek również ta część zostanie zamknięta i przejdzie dezynfekcję. - Nie otworzymy Fali, dopóki nie odkryjemy, jaka jest przyczyna pojawiania się gronkowca w wodzie - mówi Lidia Piekarska, rzeczniczka aquaparku.

Na początku przyszłego tygodnia pracownicy sanepidu przyjadą do aquaparku i pobiorą próbki wody z oczyszczonych niecek wszystkich basenów. Wyniki będą znane około czwartku. Wtedy okaże się, czy walka z gronkowcem jest zakończona.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Źródło: mojalodz.fora.pl/a/a,1377.html


Temat: Dziecko na szczepienie zaprosi lekarz
Od września szkolne higienistki przestają być odpowiedzialne za szczepienia dzieci. W całej Polsce nadzór nad szczepieniami wraca do lekarzy rodzinnych - tak postanowił minister zdrowia

Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje co prawda już od kwietnia, ale w praktyce wejdzie w życie od tego roku szkolnego. Ma uporządkować i ujednolicić system opieki medycznej nad dziećmi i młodzieżą w całym kraju.

- Dotychczas było tak, że w jednych województwach nadzór nad szczepieniami obowiązkowymi dzieci i młodzieży sprawowały szkolne higienistki, w innych ten obowiązek brali na siebie lekarze rodzinni - mówi Adam Windak, przewodniczący Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Zależało to od tego, jakie usługi u higienistek zakontraktował lokalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. I tak w jednych miastach i miejscowościach lekarze rodzinni uważali, że nic ich nie zwalnia od odpowiedzialności za opiekę nad dziećmi; w innych - że skoro oni nie dostają za to pieniędzy, to jest to obowiązek higienistek.

- Nasi lekarze nigdy nie przekazali tej opieki higienistkom; uważaliśmy bowiem, że w szkole nie ma warunków ani do przetrzymywania dokumentacji, ani do prawidłowego dbania o rozwój dzieci - mówi Jerzy Kmiecik, dyrektor gminnego ZOZ w Kątach. Ale to wzorcowy ZOZ.

W innych trwały niekończące się spory, czy pilnowanie terminarzy szczepień i profilaktycznych badań lekarskich to obowiązek pielęgniarek czy lekarzy rodzinnych.

- Aby ostatecznie zakończyć spory z NFZ, rozporządzenie ministra przekazało opiekę do lekarzy rodzinnych opiekujących się dziećmi, a my daliśmy im na to pieniądze - tłumaczy Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

Rodzice, pamiętajcie o szczepieniach!

Wszystkie higienistki szkolne muszą do początku roku szkolnego zwrócić dokumentację medyczną dzieci do ich lekarzy rodzinnych. Rodzice na wywiadówkach już na początku roku szkolnego powinni być informowani o tym, co się zmienia. Od września zaproszenia na badania profilaktyczne i szczepienia będą wysyłać rodzicom ci lekarze rodzinni, do których się zapisali. Obowiązkowe szczepienia i profilaktyczne badania lekarskie mają się odbywać w przychodniach.

- Czy to rozporządzenie poprawi opiekę medyczną nad dziećmi, będziemy wiedzieli mniej więcej za rok - dodaje Windak.

Przypomnijmy: profilaktyczne badania lekarskie dzieci powinny przechodzić w pierwszej klasie szkoły podstawowej, potem w trzeciej i piątej; następnie w gimnazjum (klasa pierwsza), wreszcie w szkole ponadgimnazjalnej (klasy pierwsza i ostatnia) - czyli do ukończenia 19 lat. Podczas tych badań lekarze powinni wykryć między innymi czy dziecko nie ma wad wzroku, krzywego kręgosłupa, problemów z tarczycą, a także czy rozwój jego układu moczowo-płciowego przebiega zgodnie z normą. Wszystkie te badania muszą się odbywać w obecności rodziców. Dzieci i młodzież powinni również przejść szczepienia obowiązkowe - każde poprzedzone badaniem lekarskim. Żeby wykonywał je lekarz, który zna dziecko - to kolejny argument za tym, żeby nadzór nad szczepieniami przeszedł do lekarzy rodzinnych.

- Jestem za tym, żeby to lekarze rodzinni kwalifikowali dzieci do szczepień; tak będzie bezpieczniej, bo mają oni dostęp do dokumentacji medycznej dziecka praktycznie od jego urodzenia. Uważam przy tym, że rola szkolnych higienistek - pomimo że przestają zajmować się szczepieniami - jest ogromna. Nadal mają wiele obowiązków związanych z edukacją zdrowotną dzieci; są osobami, które udzielają pierwszej pomocy uczniom - mówi prof. Witold Lukas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Zdaniem prof. Lukasa nowe prawo przyczyni się do zlikwidowania takich regionów w Polsce, w których uczniami nikt się nie opiekował. Ujednolicenie przepisów doprowadzi do tego, że sanepid, który jest odpowiedzialny za nadzór nad szczepieniami, będzie mógł łatwiej weryfikować karty szczepień, ponieważ teraz będą w jednym miejscu - u lekarzy.

Choć nowe przepisy obowiązują od kilku miesięcy, to lekarze radzą rodzicom, żeby ci sami przejrzeli kalendarz obowiązkowych szczepień i sprawdzili, czy ich dziecko wszystkie je dostało (przedstawiamy go obok).

Szczepienia ochronne dzieci w wieku szkolnym

okres przedszkolny 6 rok życia PRZECIW BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI - domięśniowo szczepionką DTaP zawierająca bezkomórkowy komponent krztuścaPOLIOMYELITIS - doustnieszczepionką atenuowaną poliwalentną OPV (1,2,3 typ wirusa)

Szkoła podstawowa i gimnazjum 10 rok życia ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE - podskórnie żywą szczepionką skojarzoną
11 rok życia ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE - podskórnie żywą szczepionką skojarzoną
12 rok życia ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE - podskórnie żywą szczepionką skojarzoną
14 rok życia WZW typu B - domięśniowo, trzykrotnie w cyklu 0; 1; 6 miesięcyBŁONICY, TĘŻCOWI - podskórnie lub domięśniowo szczepionką Td

Źródło: Załącznik do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 marca 2007 r. w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2007 r.
Iwona Hajnosz, Kraków
gazeta.pl
Źródło: uronef.pl/Forum/viewtopic.php?t=4089


Temat: EKOLOGIA
woda do picia

oto fragmenty tekstu ,, ŁYK CZYSTEJ ? WODY” Lidii Marcinkowskiej opublikowany przez czasopismo ,,CRYSTAL” w nr. 6 z maja-czerwca 2006 r.

(...)Brak lub niewystarczająca ilość zbiorników wody podziemnej (np. takich jak w Krakowie czy Opolu), która pod względem bakteriologicznym nadaje się częstokroć bezpośrednio do spożycia, sprawia że system zaopatrzenia miast w wodę do picia opiera się na kosztownym systemie uzdatniania wody powierzchniowej (np. we Wrocławiu i Poznaniu). Korzystanie z wód powierzchniowych związane jest z dodatkowymi zagrożeniami np. skażeniem ujęć wody, niskim poziomem opadów atmosferycznych lub przeciwnie, zbyt wysokim poziomem opadów kończącym się powodziami(...).

(...)Rurami wodociągowymi o zbyt dużej średnicy woda może płynąć nawet tydzień. Niepokojaco wzrasta wówczas ilość namnażających się bakterii. Chociaż woda, trafiająca ze stacji uzdatniania do sieci wodociągowej jest dobrej jakości, to często z naszych kranów płynie już bezwartościowy produkt. Problem ten dotyczy zarówno dużych aglomeracji miejskich jak i mniejszych miejscowości i wiosek, bowiem im dalej od stacji uzdatniania wody, tym gorsza jej jakość. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje na zły stan techniczny sieci wodociagowej oraz rur w budynkach. Powodują one wtórne zanieczyszczenie wody. Z powodu wewnetrznej korozji w części sieci budowanej np. z żeliwnych rur, odłożyło się tyle osadów, że sami pracownicy przedsiębiorstwa wodno – kanalizacyjnego dziwią się, że woda jeszcze przez nie przepływa. Z kolei do 20 – letnich rur PCW trudno się podłączyć, bo pękają i kruszą się.(...)

(...)Wnioski z kontroli przedsiębiorstw wodociągowych przeprowadzonej przez NIK w 2001 r.

3. Jakość wody po uzdatnieniu:
Katowice, Łódź, Sosnowiec, Wrocław – przekroczony limit zawartości chloru,
Radom - nadmiar bakterii i manganu,
Sosnowiec – norma zawartości ołowiu przekroczona o 170 %, chloru o 133 %.
4. Sieć wodociągowa nie spełnia wymagań określonych przez ministra zdrowia:
- Bytom, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Poznań, Radom, Sosnowiec, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zabrze”.(...)

czy już wiesz dlaczego tak wiele osób w dużych miastach kupuje w sklepach wodę mineralna do picia, a wodę z kranu wykorzystuje do innych celów ?

weBer.

w którym miejscu pobierasz próbki wody do badania ? wodę wypływającą ze stacji uzdatniania wody, czy wodę wypływającą z kranu ?

woda do picia to nie tylko ta woda co leci z kranu.
to także woda, którą pijesz jedząc warzywa, owoce, grzyby.
to także woda w różnego rodzaju napojach z dodatkami konserwantów, alkoholu, itp.

niektórzy piją wodę ze studni, z oazy, z rzeki, z jeziora, odsoloną wodę morską, roztapiają śnieg i lód, jedzą lody, piją deszczówkę. czy uważasz, że ta woda jest czysta ? niedawno spotkałem bezdomnego, który pił wodę z fontanny.

a czy słyszałeś o coraz częstszych przypadkach zatrucia wody w wodociągach miejskich w różnych miastach. mieszkańcy miasta dowiadują sie o tym zdużym opóźnieniem zanim sanepid opublikuje ostrzeżenie. od momentu pojawienia się skażenia do momentu opublikowania ostrzeżenia ludzie piją zatrutą wodę.

czy nadal uważasz, że moje stwierdzenia są bezpodstawne ?

[ Dodano: Czw 24 Lip, 2008 ]
Źródło: rrr.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4378