Dyrekcja Główna

Temat: Przyczyny powstania wady
Ja w tej ciązy miałam robione rózne badania( test potrójny, USG genetyczne, wcześniej badania genetyczne z krwi) i jedno było zadziwiające: miałam NIESAMOWICIE podwyższony poziom wolne Beta HCG az lekarz dzwonił do róznych ośrodków w kraju, gdyz takiego wysokiego poziomu przez lata swej praktyki nie widział - inni podobnie. Stwierdził wykluczywszy chorobe łożyska, że okaże sie wieć po porodzie...byc może że to tylko taka moja "uroda". Bliźniacza ciąża także powoduje podniesienie tej Beta, ale nie tak wysokie. Po kolejnych badaniach okazało sie, że następował wręcz "wzorcowy spadek" i dopiero sie uspokoiłam.
Natomiast teraz zastanawiam sie, czy to nie ma jakiegoś związku z tym spodziectwem, przy okazji musze popytac specjalistów.
Poza tym na początku ciązy brałam Duphaston ze wzgledu na plamienia ale lekarz wczesniej nie zlecił badań niestety. Lek dał jakby "w ciemno" ale chyba wielu tak praktykuje a dzieci rodza się zdrowe.
Ja osobiście chciałabym znac przyczyne, choc nie jest to powód aby szukac jej za wszelką cenę i tylko tym sie przejmowac. Poznanie przyczyny miom zdaniem jest istotne przy planowaniu kolejnej ciązy - ale nas to juz nie dotyczy
Źródło: uronef.pl/Forum/viewtopic.php?t=569Temat: dwa rozne wyniki
1,5 tygodnia to za mało, test jest wiarygodny po minimum 2 tygodniach, więc nie był on jeszcze wiarygodny. powtórz test jak miną 2 tygodnie, a jeśli bardzo zależy Ci na poznaniu wyniku, a na pewno tak jest, to pójdź na badanie bet hcg z krwi, które jest wiarygodne już po 10 dniach. :)
Źródło: forum.antykoncepcja.pl/viewtopic.php?t=20856


Temat: LECZENIE NAWRACAJĄCYCH PORONIEŃ
Przyczyny poronień nawracająych
1.Nieznane lub idiopatyczne
W 50 % poronień nawracających przyczyna jest nieustalona. Większość kobiet z dwoma lub trzema poronieniami nie posiada ewidentnych defektów odpowiedzialnych za kolejne utraty ciąż. Poronienia te, szczególnie u kobiet roniących jednokrotnie, często wywołane są przypadkowymi czynnikami. Zasadne jest więc rozpoczynanie badań diagnostycznych dopiero po dwóch kolejnych poronieniach, jakiekolwiek leczenie farmakologiczne w tej grupie pacjentek, bez wcześniejszego ustalenia czynnika sprawczego, miałoby charakter empiryczny. Nawet w wieku lat 40 lub powyżej, nadal istnieje szansa na pomyślne zakończenie ciąży. Pary korzystając z poniższej tabeli mogą prognozować szanse na pomyślne ukończenie ciąży
2. Genetyczne i chromosomalne
Przeważająca większość wczesnych poronień często ma podłoże genetyczne. W mniej niż 3% przypadków zarówno kobieta jak i jej partner mogą posiadać nieprawidłowy garnitur chromosomalny, wielokrotnie przekazywany w kolejnych ciążach. Można to określić pobierając krew obojga partnerów na badania genetyczne. Wyniki uzyskuje się zazwyczaj po 4-6 tygodniach. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, daną osobę należy wysłać na konsultację genetyka klinicznego. Powodzenie kolejnej ciąży będzie zależało od rodzaju defektu chromosomalnego. Najczęstszą przyczyną poronień nawracających jest zrównoważona lub wzajemna translokacja. W tej sytuacji chromosomy pomimo swojej prawidłowej liczby mają zaburzony układ. Należy także pamiętać, iż w części przypadków wady genetyczne zarodków powstają „na nowo”.

3. Nieprawidłowości macicy lub szyjki
Nieprawidłowa budowa macicy u kobiet z poronieniami nawracającymi występuje u mniej niż 5% kobiet. Wady macicy jak macica dwurożna, macica podwójna, macica jednorożna, macica z przegrodą, macica zmieniona mięśniakowato, można uwidocznić za pomocą badania USG, histerosalpingografii lub histeroskopii (endoskopowe badanie macicy poprzez pochwę i szyjkę). Nie ma jednoznacznych dowodów na temat korzyści leczenia operacyjnego tych wad.

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa może być nabyta np.po przebytych zabiegach lub po porodzie. Powoduje bezbolesne rozwieranie szyjki macicy i pękanie błon płodowych zwykle w połowie ciąży. Może być rozpoznana już w 14-16 tygodniu ciąży przy zastosowaniu ultrasonograficznej głowicy przezpochwowej. Zapobiec temu powikłaniu można poprzez założenie szwu na szyjkę, co zapobiega jej rozwieraniu.

4. Infekcje
Teoria bakteryjnej waginozy jako przyczyny poronień nawracających jest akceptowana. Różyczka , toksoplazmoza, listerioza i infekcja parwowirusem natomiast wydają się nie być związane z tą patologią.

5. Hormonalne
Brak hormonalnej równowagi między progesteronem a gonadotropiną kosmówkową (hCG), uważa się za przyczynę poronienia. Istnieją naukowe dowody potwierdzające skuteczność suplementacji hCG.

Niektóre kobiety z poronieniami nawracającymi mają jajniki policystyczne (PCO) - z licznymi drobnymi pęcherzykami zaburzającymi równowagę hormonalną i w konsekwencji zaburzając proces implantacji zapłodnionej komórki jajowej, prowadząc do poronienia. Leczenie tej patologii obejmuje leczenie Metforminą, laparoskopową kauteryzację jajników i stymulację jajeczkowania.

6. Trombofilia, zaburzenia krzepnięcia krwi
Zwykle krew w ciąży staje się nieznacznie gęstsza ale u niektórych kobiet wykrzepia się znacznie łatwiej, co ma zwykle związek z obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych. Zakrzepy w naczyniach łożyskowych mogą w efekcie powodować ograniczenie przepływu łożyskowego. Przeciwciała antyfosfolipidowe występują u 15% kobiet z poronieniami nawracającymi. Najczęstszymi przeciwciałami są: antykoagulant toczniowy, przeciwciała przeciwko kardiolipinie (IgG i IgM) oraz przeciwciała przeciwko glikoproteinie 1 (IgG i IgM). Związek pomiędzy przeciwciałami antyfosfolipidowymi i poronieniami nawracającymi definiuje się jako Zespół Antyfosfolipidowy (APS). Dla zdiagnozowania tego zespołu wymagane jest dwukrotne oznaczane tych przeciwciał w odstępie 12 tygodni. Jednokrotny dodatni wynik może mieć charakter przejściowy i być związany na przykład z infekcją wirusową. Znane są skuteczne schematy lecznicze kobiet z tym zespołem opierające się na zastosowaniu aspiryny (75mg) i/lub heparyn drobnocząsteczkowych.

Postępowanie:
Każdy oddział ma zwykle własne protokoły postępowania z kobietami z poronieniami nawracającymi. Celem tego opracowania jest chęć przedstawienia lekarzom zajmującym się tym problemem obecnych algorytmów postępowania.

Jakie badanie powinny być wykonane po trzech poronieniach?
1. badania genetyczne obojga partnerów
2. ocena anatomii macicy
3. badanie w kierunku przeciwciał antyfosfolipidowych

W uzasadnionych sytuacjach zaleca się badanie w kierunku trombofilii wrodzonej.

W praktyce klinicznej zaleca się wykonanie w/w badań już po dwóch poronieniach.

Jeżeli przebyłaś dwa lub więcej następujących po sobie poronień, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub Kliniką Rozrodczości w Poznaniu.


źródło:poronienia-nawracajace.ump.edu.pl
Źródło: centrumplodnosci.pl/forum/viewtopic.php?t=96