Dyrekcja Główna

Temat: [Wrocław] Newsy 2008
[Nowa Ruda]

Miasto będzie wydawać mniej pieniędzy na ogrzewanie budynków użyteczności publicznej. Ruszyły prace termomodernizacyjne. Ocieplony styropianem zostanie Miejski Ośrodek Kultury oraz jego filia w Słupcu, a także Szkoła Podstawowa nr 7 i hala sportowa z basenem.
– Aż 85 procent kosztów zaplanowanej na ten rok inwestycji, czyli ponad milion euro, pokryje dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje Dagmara Oleksy, rzecznik prasowy burmistrza Nowej Rudy. – Wszystkie prace zakończą się w tym roku. W tej chwili ocieplany jest budynek ośrodka kultury. W ramach projektu wymienione zostaną także okna i drzwi oraz zmodernizowane centralne ogrzewanie. Ponadto na dachu hali sportowej i basenu zostaną zainstalowane kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową i basenową.

(PIEL), http://www.e-walbrzych.pl
Źródło: forum.investmap.pl/viewtopic.php?t=1797Temat: Newsy euro 2012
Nie ma dróg, hoteli i stadionów. Czy wystarczą chęci i entuzjazm, żeby gościć uczestników piłkarskich mistrzostw?


W kolejce do Euro 2012 ustawia się coraz więcej miast. Walka toczy się o wybór baz treningowych i noclegowych dla piłkarskich drużyn.


Za pięć lat przyjadą do Polski, by grać o mistrzostwo Europy w piłce nożnej
W regionie wałbrzyskim o goszczenie narodowych reprezentacji zabiegają: Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów i Nowa Ruda.
Jako jedni z pierwszych swoją ofertę zgłosili włodarze Nowej Rudy. Obiekty sportowe w Słupcu, które mają być kartą przetargową w walce o Euro, zwiedził wojewoda Krzysztof Grzelczyk. My też przyjrzeliśmy się im uważnie. Basen kryty o przeciętnym standardzie i 20-letnia hala sportowa to wszystko, czym w tej chwili dysponuje Nowa Ruda. Nie ma hotelu, bo za taki nie można uznać domu noclegowego, w którym jeszcze w latach 80. był hotel dla górników pracujących w kopalni. Nie ma też restauracji. Nowa Ruda ma poza tym fatalne połączenia komunikacyjne z Wrocławiem. Dojazd przez Kłodzko liczy ponad 120 km, a droga przez góry jest w bardzo złym stanie. I najważniejsze – w Słupcu nie ma boiska piłkarskiego. To przy hali sportowej bardziej przypomina klepisko, na którym mecze mogą grać co najwyżej piłkarze IV i V ligi. Na pewno na taką murawę nie wybiegną reprezentacje narodowe Anglii, Niemiec czy Holandii.

Liczą na dotacje
– Nie porywamy się z motyką na słońce – mówi Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy. – Zgłosiliśmy tylko to, czym dysponujemy i to, co ewentualnie mogłoby powstać w Nowej Rudzie.
Plany są ambitne: wybudowanie nowych trybun i płyty boiska piłkarskiego, oraz dwóch mniejszych, w tym jednego ze sztuczną trawą. Do tego dochodzi remont hotelu, wybudowanie restauracji
i sali konferencyjnej. Według ostrożnych szacunków trzeba by przeznaczyć na to około
20-30 mln zł.
– Miasto takich pieniędzy oczywiście nie ma. Na sfinansowanie tak dużej inwestycji wyłącznie z własnych środków może pozwolić sobie niewiele gmin. My czekamy na decyzję o zasadach finansowania
tego typu przedsięwzięć. Jeśli tylko otrzymamy zapewnienie o dotacjach, zdecydujemy się na tak drogie inwestycje – dodaje Kiliński.
W podobnej sytuacji co Nowa Ruda jest także Dzierżoniów. W mieście jest baza sportowa i hotelowa, trzeba ją tylko zmodernizować. Ale to i tak oznacza wydatek rzędu 30 mln zł.
– Za wyborem naszego miasta przemawia lepsza lokalizacja. Jesteśmy bliżej Wrocławia – mówi Rafał Pilśniak, rzecznik prasowy UM w Dzierżoniowie. – I niczego nie musimy budować od podstaw.
W powiecie wałbrzyskim, aby zwiększyć szanse i możliwości przyjęcia drużyn Euro 2012, zawiązała się regionalna sieć współpracy. Należą do niej miasta i miasteczka powiatu wałbrzyskiego oraz Świdnica i Świebodzice. Mimo że w Wałbrzychu obecnie nie ma nic, co byłoby przydatne do przyjęcia drużyn, urzędnicy nie tracą optymizmu. Wielkie nadzieje pokładają w kompleksie, który ma powstać przy
ul. Ratuszowej i ma nazywać się Aqua Zdrój.
– Tam będzie przynajmniej czterogwiazdkowy hotel, basen i salony odnowy biologicznej. W skład kompleksu wejdą też boiska, w tym jedno ze sztuczną murawą – wylicza Artur Wylandowski, szef Biura Promocji Urzędu Miasta w Wałbrzychu.

Wizje na papierze
W tej chwili wałbrzyska inwestycja jest jednak w sferze wstępnych projektów. Nie zostały nawet jeszcze wykupione mieszkania lokatorów, którzy zajmują budynek na tym terenie. Atutem naszego regionu w perspektywie kilku lat będzie dogodny dojazd do Wrocławia. Do 2011 roku ma powstać droga szybkiego ruchu Wrocław – Świdnica z nitką do Wałbrzycha. Do tego ma już działać szybka kolej między stolicą województwa a miastami regionu. Rozwija się także zaplecze gastronomiczne i hotelarskie średniego szczebla, potrzebne kibicom, którzy przyjadą na Dolny Śląsk.
Ostateczną decyzję co do wyboru baz noclegowo-treningowych podejmą władze UEFA.

16 centrów dla piłkarzy
Do Polski przyjedzie osiem reprezentacji i dla nich trzeba przygotować 16 centrów pobytowych. Każde takie centrum musi spełniać określone warunki:
• część mieszkalno-konsumpcyjna musi mieć co najmniej 60 pokoi o standardzie 4- lub 5-gwiazdkowym;
• część treningowa musi składać się z 3 pełnowymiarowych (106 x 68 metrów) boisk odległych od siebie o 20 minut jazdy samochodem, z czego jedno ze sztuczną nawierzchnią i jedno ze sztucznym oświetleniem;
• część rekreacyjna musi mieć wszelkie wygody w rodzaju basenu, sauny, jacuzzi i części medycznej.

Całość ma być dobrze strzeżona. Centra pobytowe muszą być gotowe na początku 2011 roku.


Wymagania UEFA dotyczące hoteli:

• większość powinna mieć pięć gwiazdek, dopuszczalne są także czterogwiazdkowe, zwłaszcza dla ekip, które zainteresowane są obniżeniem kosztów;
• w obiektach powinny być sale fitness, basen, bilard itp.;
• w każdym hotelu musi być możliwość zarezerwowania
co najmniej 60 pokoi;
• niektóre zespoły będą chciały zarezerwować dla siebie
cały hotel na wyłączność, pozostałe będą wymagać bezwzględnej prywatności z oddzielnymi wejściami oraz korytarzami;
• obiekty powinny umożliwiać organizację biur zespołów,
sal konferencyjnych oraz specjalnych pomieszczeń do opieki medycznej i masażu;
• poszczególne ekipy muszą mieć możliwość korzystania z hotelowych kuchni;
• ważne są również preferencyjne ceny.

Romuald Piela - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Źródło: forum.investmap.pl/viewtopic.php?t=635